Želatína typ A

  • Určenie: želírovacie látky a zahusťovadlá, typ A (bravčová)
  • Použitie: ako zahusťovadlo, pojivo, koloidné ochranné činidlo, ako ochranný prostriedok pri výrobe zmrzliny a mrazených dezertov, výroba šuniek, tlačeniek, zákuskov, pudingov, želé a podobne
  • Oblasť použitia: cukrárenská výroba, lahôdková výroba, mäsový priemysel, hydinársky priemysel, rybný priemysel, pekárenská výroba, potravinársky priemysel
  • Spôsob konzervácie: gelotvorné látky
  • Pracovný postup: uvarenie gélu
  • Sila / tuhosť gélu: 220, 260 bloom
  • Forma: prášková
  • Balenie: 25 KG

Želatína je sypká vysoko hodnotná bielkovina získaná čiastočnou denaturáciou kolagénu. Podľa použitého výrobného procesu je označovaná ako želatína typ A (vyrobená kyslou cestou – bravčová želatína) alebo typ B (vyrobená alkalickou cestou – hovädzia želatína) Pri charakteristike želatíny bloom  je dôležitým ukazovateľom pevnosť želatínového gélu. U obchodných typov potravinárskych želatín sa táto hodnota pohybuje medzi 80 – 300 bloom. Najpoužívanejšie však sú želatíny 220 – 260 bloom. Hodnota pH je daná použitým technologických spôsobov. U želatíny typu A sa pH pohybuje medzi 4,7 – 5,2 a u želatín typu B medzi 7,5 – 9,3. Čo sa týka aminokyselín, želatína je vysoko hodnotná bielkovina kde sa obsah bielkovín pohybuje medzi 84 – 87%. Tieto bielkoviny sú tvorené osemnástimi rôznymi aminokyselinami dôležitými pre ľudský život. Zrnitosť je udávaná v jednotkách mesh. Najbežnejšie dodávaná želatína má zrnitosť 20 – 30 mesh, čo je asi 0,75mm.


Orientačné dávkovanie pre želatínu 220 bloom na výrobu 1 kg gélu

Jemný krehký gél (Aspikové misky) = 40 – 50g prášku

Stredne pevný gél (Aspikové torty, bežné aspikové výrobky) = 60 – 80g prášku

Pevný gél (Nárezové aspikové výrobky, salámy a mozaiky) = 90 – 100g prášku


Príprava želatíny: Potrebné množstvo želatíny vsypeme do 1 L. vody, jemne premiešame a necháme naboptnať. Následne gél zohrejeme vo vode na teplotu asi 60 – 65 °C a občas premiešame. Po rozpustení sa pripravený gél môže použiť na výrobok. Následne je nutné niekoľko hodín chladiť.


Chyby pri príprave: Želatína nesmie prejsť varom, je nutné dodržiavať teploty maximálne 90 °C. Príliš rýchle miešanie a následná tvorba vzduchových bublín.


KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak o produkt prejavíte záujem napíšte nám, odošlite formulár a my sa vám v krátkom čase ozveme. Pokiaľ si výberom nieste istý, s radosťou vám poradíme a poskytneme potrebné informácie.

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Tento produkt môžu ohodnotiť len prihlásení zákazníci, ktorí si ho kúpili.